10 Nisan 2016 Pazar

“ACABA HASTALIKLAR OLMADAN YAŞAYABİLİR MİYİZ?” Nietzsche


OLİVER SACKS - 1985: “Hayvanlar, hastalığa yakalanıyor, ama sadece insanlar hastalığın içinde yuvarlanıyor.”

Ve bazı insanlar da diğer bazı insanlara göre daha çok hastalığın içinde yuvarlanıyorlar. İşte bu nedenle günümüzde (2016 itibarıyla halen DSM-5  tanı ölçütleri geçerli, ama yakında değişmesi gerektiğini bizler deneyimlerimizle destekleyebiliriz.) HASTALIK yerine BOZUKLUK kavramı kullanılıyor. Tıklayabilirsiniz: TIK

Hayvanlar gerçekleri insanlardan çok daha hızlı kabullenirler. Yaşama hep kaldıkları yerden devam ederler. Onlarda neden buna sahibim / değilim vbg yakınmalar var mıdır? Peki bizler nasıl yetişiyor ve yetiştiriyoruz da sahip olduğumuz farklılıklar, bozukluklar vbg daha daha çok HASTALIĞA dönüşebiliyor? Hastalıklara da çözüm üreten bilim bu konuya nasıl yaklaşıyor? Veya bilimin değiştirmesi gereken neler var?

OLİVER SACKS(OS) - 1985: “Anlatmak istediğim konularla ilgili çalışmalardan bahsetmek yerine, neden kişilerin hikayelerini ve vakalarını anlatmayı tercih ettim?”

Yaşadıklarımız + OS’ dan harmanlayabildiğimiz:  Kişinin hastalıkla boğuşurken yaşama tutunmak için neler yaşadığı klasik vaka tarihçelerinde yer almıyor. Modern vaka tarihçelerinde ise ortalama tıbbi bir isim veriliyor; genellikle bilimsel olarak etiketlemeye yönelik: Örneğin, 15 yaşında hiperaktif, 20 yaşında Tourette’li vbg..  Bu etiketlemelerde üzülen, acı çeken, mücadele eden ÖZNE; İNSAN yok! İşte İNSAN öznesini yeniden ortaya çıkarmak için VAKA TARİHÇESİNİ derinlemesine bir hikayeye dönüştürmek gerekiyor ki bu da AYNI ETİKETE SAHİP BİREYLERİN ÖZELİNDEKİ FARKLILIKLARI AÇIKLAMANIN BİLİMSEL YOLU DEĞİL MİDİR?

Ve OS: “Ancak o zaman “NE” olduğunun yanında “KİM” olduğunu, HASTALIKLA birlikte HASTAYI, GERÇEK İNSANI(birey) buluruz!”

İşte bilim insanı hekimin sanatını ortaya çıkaracak olan da sadece VAKA olan X değil, aynı zamanda VAKA + YAŞAM ÖYKÜSÜ (vakasıyla iç içe geçmiş) olan X değil midir?

Derleyen: A.Şükran Demiralp, 10 Nisan 2016

Oliver Sacks: "Hastanın varlığı nöroloji ve psikolojinin üst sınırıyla ilgilidir. Hastalıklarla ilgili çalışmalar yeni bir disiplini gerektirmektedir: "Kimlik Nörolojisi".

TIK'layabilisiniz: 7 Temmuz 2018


 03 Kasım 2017 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder